Wydarzenia

Droga Jakubowa: Parafia św. Jakuba w Drozdowie i Parafia św. Jakuba w Jedwabnym

Inauguracja Łomżyńskiej Drogi Jakubowej

25 lipca 2021 r.

            W roku 2021 przeżywamy w Kościele powszechnym Rok Jakubowy. Od średniowiecza istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła (25 lipca) wypada w niedzielę. Współcześnie Camino przeżywa swój rozkwit. Ważnym momentem dla rozwoju kultu św. Jakuba w Hiszpanii i na świecie była wizyta Papieża Jana Pawła II w Santiago de Compostela w roku 1982. Wtedy Ojciec Święty wygłosił swój Akt Europejski i zaprosił na pielgrzymkowy szlak wszystkich wierzących przypominając, że “Europa zrodziła się z pielgrzymowania”.

Od 15 lat rozwija się w Polsce sieć dróg jakubowych, która została zorganizowana wokół trzech głównych tras: Pomorskiej Drogi św. Jakuba (Via Baltica), Drogi Polskiej (Camino Polaco) oraz Drogi Królewskiej (Via Regia). Obok tych transgranicznych szlaków łączących się z drogami jakubowymi prowadzącymi przez inne kraje, istnieje w Polsce szereg dróg regionalnych, tworzących się ponad 7000 km.

Z racji na przeżywany Rok Jakubowy Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski ustanawia z dniem 25 lipca br. Łomżyńską Drogę Jakubową. Będzie ona przebiegać pomiędzy kościołami w Drozdowie i Jedwabnym, noszącymi imię św. Jakuba (około 20 km).

 

   Łomżyńska Droga Jakubowa zostanie zapoczątkowana w niedzielę 25 lipca 2021 r. Inauguracja w Drozdowie będzie miała miejsce podczas Mszy św. o 10.00. Po uroczystej liturgii., której będzie przewodniczyć ks. Jacek Czaplicki, Wikariusz Biskupi, pielgrzymi wyruszą w prawie 5 godzinną drogę do Jedwabnego. Tam o 17.00 uroczystą Mszę św. odprawi Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski.

 

            Łomżyńska Droga Jakubowa będzie częścią tzw. Drogi Podlaskiej, która jest w trakcie tworzenia. Jak wynika z propozycji Konfraterni Jakubowej z Warszawy, odpowiadającej za drogi jakubowe w Polsce, docelowo będzie ona przebiegała z Suwalszczyzny poprzez Mały Płock, Jedwabne, Drozdowo, Rutki, Czyżew, Andrzejewo i aż do Zuzeli. W Zuzeli rozpoczyna się tzw. Droga Prymasowska.

Pielgrzymowanie drogą św. Jakuba (Camino de Santiago) ma charakter indywidualny, a nie wspólnotowy. Pielgrzymi sami decydują o długości poszczególnych etapów wędrówki. Tak też będzie zapewne w przypadku Łomżyńskiej Drogi Jakubowej, którą będzie można przemierzać przez cały rok. Niemniej jednak w dniu inauguracji zapraszamy wszystkich pielgrzymów z Diecezji Łomżyńskiej, aby wspólnie po Mszy św. o 10.00 w Drozdowie wyruszyć na pielgrzymi szlak. Przejście do Jedwabnego, choć w pewnej grupie osób, będzie miało charakter indywidualny.

wzasiegu logo w70pxrngk