Środa Popielcowa początek Wielkiego Postu

W Środę 17 lutego rozpoczniemy okres Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o g. 7.00, 9.00, 11.00, 16.30 i 18.00.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tj. 3 posiłki bezmięsne – jeden do syta, dwa takie, aby nie czuć głodu.  Zachęcamy do podjęcia w tym dniu postu o chlebie i wodzie.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:  Droga Krzyżowa w piątki:  - dla dzieci o godz. 16.30 (z Komunią św.)  - dla wszystkich o godz. 17.30 a po niej Msza św.. Ofiary składane na Drodze Krzyżowej – przeznaczone na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.

Gorzkie Żale w niedziele po wieczorowej Mszy św. z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną .  Na procesję zapraszamy dzieci do niesienia poduszeczek ze znakami męki pańskiej.  Za udział w drodze krzyżowej i gorzkich żalach można każdorazowo uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Nota Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Nota o Środzie Popielcowej

Nakładanie popiołu w czasie pandemii

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa kapłan kropi popiół wodą święconą, nie wypowiadając żadnych słów. Następnie zwraca się do wiernych, wypowiadając jeden raz formułę, zwartą w Mszale Rzymskim: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub: “Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

Następnie ksiądz dezynfekuje ręce i zakłada maseczkę, by chronić nos i usta, a następnie nakłada popiół na podchodzących, lub, jeśli to stosowne, podchodząc do nich. Kapłan bierze popiół i nakłada go na głowę, nie wypowiadając przy tym żadnych słów.

W siedzibie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 12 stycznia 2021 r.

Kard. Robert Sarach                                                          Abp Arthur Roche

Prefekt                                                                          Sekretarz