Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia

13 Niedziela zw. – 28.VI.2020r.

1. Jutro Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Ofiary na rzecz Stolicy Apostolskiej potrzebne do pełnienia należytej służby wobec całego Kościoła.
2. W tym tygodniu I środa, I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca lipca. Nabożeństwa adoracyjne w środę, czwartek i piątek o g.17.00, w sobotę po wieczorowej mszy św..
3. W czasie miesięcy wakacyjnych lipiec i sierpień nie będzie w dni powszednie mszy św. o g. 8.00. Intencje przyjęte na tę godzinę będą odprawione poza parafią lub prosimy o kontakt w celu ich przeniesienia na inny termin.
4. W czasie wakacji kancelaria parafialna czynna bezpośrednio po mszach św.
5. Dzisiaj wybieramy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na kolejne 5 lat. Niech nasz udział w wyborach i wybór Prezydenta jakiego dokona każdy z nas będzie podyktowany odpowiedzialnością na los nas Polaków i naszej Ojczyzny a ona wyrosła i ukształtowała się na wartościach chrześcijańskich. Odpowiedzialnego wyboru.

I PIĄTEK i I SOBOTA MIESIĄCA

Z DEKRETU KS. BISKUPA JANUSZA STEPNOWSKIEGO

W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę.

KOMUNIKAT
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca
w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.
Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

• prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie ;

• w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe ;

dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

• zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) , a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać .

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP

Subskrybuj to źródło RSS

wzasiegu logo w70pxrngk