Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia

16 Niedziela zw. – 18.07.2021r.

1. Odmawiamy Nowennę do św. Anny, przygotowując się do Odpustu parafialnego św. Anny w najbliższą niedzielę 25 lipca. Suma odpustowa wraz z procesją eucharystyczną o g. 12.30. Prosimy o udział w procesji strażaków i wszystkie osoby niosące paramenty procesyjne oraz dzieci.
2. W sobotę przed odpustem jak w latach ubiegłych udamy się po Mszy św. wieczorowej na stary cmentarz, by modlitwą wypraszać odpust czyli darowanie kar za popełnione grzechy dla naszych zmarłych.
3. Za tydzień po każdej mszy św. będzie poświęcenie pojazdów z racji przypadającego wspomnienia św. Krzysztofa patrona podróżujących i kierowców. Ofiary, które złożą kierowcy będą przekazane na pomoc dla misjonarzy w ramach MIVA Polska.
4. 24 lipca 1919 – została powołana Policja Państwowa. Dlatego w dniu 24 lipca policjanci obchodzą swoje święto. Z racji tego święta policji w środę o g. 10.00 będzie odprawiona w naszym kościele Msza święta w intencji policjantów i pracowników cywilnych policji. Zapraszamy na wspólną modlitwę w ich intencji.
5. Zachęcamy do zapisywania się na naszą Łomżyńską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Informacje i karty uczestnictwa u ks. wikariuszy.
6. W naszej parafii organizowane są półkolonie dla dzieci w dniach od 9 do 13 sierpnia. Karty uczestnictwa do odebrania w zakrystii.
7. Pielgrzymka Ełcka na Jasną Górę przyjdzie do nas na odpoczynek 29 lipca ok g. 17.00. W chwili obecnej nie jest jeszcze znana liczba pielgrzymów. Za tydzień podamy orientacyjną ich liczbę. Tak jak w latach ubiegłych proszą nas o poczęstunek.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 16.05.2021r.

1. W sobotę 22 maja wspomnienie św. Rity z Cascii. Członków Grupy Wsparcia Modlitewnego św. Rity zapraszamy na wieczorową Mszę św. i spotkanie.
2. W sobotę w Wigilię Zasłania Ducha Świętego na czuwanie modlitewne zaprasza Odnowa w Duchu Świętym o g. 19.00.
3. Za tydzień 23 maja dzieci kl. III SP Nr 1 przystąpią do I Komunii św. na Mszy św. o g. 12.30. Spowiedź dla dzieci ich rodzin w piątek o g. 16.30. Z związku z tą uroczystością prosimy, aby na Mszę św. o 12.30 nie przychodziły osoby nie związane z dziećmi pierwszokomunijnymi a wybrały inną Mszę św.
4. Za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kończy się czas komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że w okresie wielkanocnym każdy wierzący katolik powinien przystąpić do spowiedzi i komunii św., by był żywym członkiem Kościoła i mógł uważać się za praktykującego. Do tego zobowiązują nas przykazania kościelne. Zapraszamy do spowiedzi przed porannymi oraz na wieczorowej mszy św..
5. Za dwa tygodnie 30 maja dzieci kl. IV szkół podstawowych naszej parafii przystąpią do Rocznicowej Komunii Świętej.

6 Niedziela zw. – 14.02.2021r.

1. W najbliższą środę 17 lutego rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o g. 7.00, 9.00, 11.00, 16.30 i 18.00.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tj. 3 posiłki bezmięsne – jeden do syta, dwa takie, aby nie czuć głodu. Zachęcamy do podjęcia w tym dniu postu o chlebie i wodzie. W Wielkim Poście mamy przygotować się na obchody święta Paschy. W tym czasie osoby kochające Jezusa mniej dogadzają ciału a bardziej troszczą się o ducha czyli więcej czasu poświęcają na modlitwę, pokutę i poprawę swojego życia.
2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: Droga Krzyżowa w piątki: - dla dzieci o godz. 16.30 (z Komunią św.) - dla wszystkich o godz. 17.30 a po niej Msza św.. Ofiary składane na Drodze Krzyżowej – przeznaczone na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.
3. Gorzkie Żale w niedziele po wieczorowej Mszy św. z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną . Na procesję zapraszamy dzieci do niesienia poduszeczek ze znakami męki pańskiej. Za udział w drodze krzyżowej i gorzkich żalach można każdorazowo uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
4. Wszystkim, którzy swoimi ofiarami wykazują troskę o materialną stronę parafii - Bóg zapłać. Za tydzień ofiary składane na tacę będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła. Ofiary składane do puszek na misje.

I PIĄTEK i I SOBOTA MIESIĄCA

Z DEKRETU KS. BISKUPA JANUSZA STEPNOWSKIEGO

W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę.

KOMUNIKAT
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca
w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.
Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

• prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie ;

• w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe ;

dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

• zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) , a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać .

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP

Subskrybuj to źródło RSS

wzasiegu logo w70pxrngk