Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia

29 Niedziela zw. – 17.X.2021r.

1. Jutro modlimy się w intencji służby zdrowia. Dziękujemy tą modlitwą wszystkim osobom decyzyjnym w służbie zdrowia oraz lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, personelowi pomocniczemu za ich troskę o nasze zdrowie. Niech św. Łukasz patron Służby Zdrowia otacza ich swoją opieką i wyprasza potrzebne łaski.
2. We wtorek wieczorem modlimy się w intencji NSZZ Solidarność w 37 rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
3. W piątek wspomnienie św. Jana Pawła II Papieża.
4. Pan Rafał nasz organista w tym tygodniu przyjdzie z opłatkami do mieszkańców ulic Ks. Janusza, Łazienna, Ogrodowa, Chopina, Żeromskiego, 1 Maja, Kościelna, Pl. Wyszyńskiego, Jana z Kolna, Pl. Wolności.
5. Zbliżają się dni szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Pamiętając o porządku na ich grobach nie zapominajmy o modlitwie za nich.
6. Osoby chętne do uporządkowania grobów kapłanów na starym cmentarzu zapraszamy w środę na g. 10.00.

6 Niedziela zw. – 14.02.2021r.

1. W najbliższą środę 17 lutego rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o g. 7.00, 9.00, 11.00, 16.30 i 18.00.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tj. 3 posiłki bezmięsne – jeden do syta, dwa takie, aby nie czuć głodu. Zachęcamy do podjęcia w tym dniu postu o chlebie i wodzie. W Wielkim Poście mamy przygotować się na obchody święta Paschy. W tym czasie osoby kochające Jezusa mniej dogadzają ciału a bardziej troszczą się o ducha czyli więcej czasu poświęcają na modlitwę, pokutę i poprawę swojego życia.
2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: Droga Krzyżowa w piątki: - dla dzieci o godz. 16.30 (z Komunią św.) - dla wszystkich o godz. 17.30 a po niej Msza św.. Ofiary składane na Drodze Krzyżowej – przeznaczone na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.
3. Gorzkie Żale w niedziele po wieczorowej Mszy św. z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną . Na procesję zapraszamy dzieci do niesienia poduszeczek ze znakami męki pańskiej. Za udział w drodze krzyżowej i gorzkich żalach można każdorazowo uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
4. Wszystkim, którzy swoimi ofiarami wykazują troskę o materialną stronę parafii - Bóg zapłać. Za tydzień ofiary składane na tacę będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła. Ofiary składane do puszek na misje.

I PIĄTEK i I SOBOTA MIESIĄCA

Z DEKRETU KS. BISKUPA JANUSZA STEPNOWSKIEGO

W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę.

KOMUNIKAT
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca
w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.
Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

• prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie ;

• w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe ;

dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

• zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) , a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać .

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP

Subskrybuj to źródło RSS

wzasiegu logo w70pxrngk